Click on any image in images menu.
Menu
BIP
28 września 2016

Projekt KidSpeak w SP w Tymiankach – Buciach

Brawo Tymianki Bucie!!! Gratulujemy 
         Zarząd i Pracownicy Stowarzyszenia „Edukator” w Łomży

Autor: Hanna Chromińska
Źródło:www.ostrowmaz.com

Wolontariusze projektu KidSpeak przez tydzień prowadzili w Szkole Podstawowej w Tymiankach - Buciach zajęcia w języku angielskim. Wszyscy uczestnicy zajęć są zgodni: było super!!! Projekt KidSpeak to wspólna akcja studentów z organizacji AIESEC przy SGH w Warszawie realizowana pod patronatem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W ramach projektu trójki praktykantów z zagranicy przez tydzień, we wrześniu lub październiku br., prowadzą w szkołach podstawowych interaktywne warsztaty w języku angielskim m.in. przedstawiając swój kraj i kulturę. Celem projektu jest rozbudzanie w dzieciach od najmłodszych lat ciekawości i zainteresowania innymi kulturami. Rozwijanie tolerancji i otwartości oraz wskazywanie korzyści z nauki języków obcych - w szczególności języka angielskiego - sprawia, że uczniowie uczestniczący w projekcie czują się "obywatelami świata".
W projekcie KidSpeak wzięli udział uczniowie klas I-VI z SP w Tymiankach - Buciach oraz uczniowie klas IV-VI ze szkół w Białych - Szczepanowicach i Zawistach - Dworakach (razem 36 osób). W dniach 5-9 września 2016 r. zajęcia poprowadzili: Izadora z Brazylii, Raluca-Gabriela z Rumunii i Tuan (Joshua) z Wietnamu. Pracę wolontariuszy wspierało 2 nauczycieli języka angielskiego i nauczyciele - opiekunowie.
Koordynatorem i organizatorem przedsięwzięcia była Małgorzata Sikorska - Dyrektor Szkoły Podstawowej w Tymiankach - Buciach. ( podkr. własne) Tydzień Języka Angielskiego miał bardzo bogaty interdyscyplinarny program. Interaktywne zajęcia w szkole prowadzono w formie zabaw i gier - uczniowie poznawali ojczyste kraje wolontariuszy, rozwiązywali zagadki, szukali skarbów i uczestniczyli w warsztatach kulinarnych. Po południu uczestnicy projektu odwiedzali gospodarstwa rolne w Tymiankach-Buciach i zabytki w najbliższej okolicy. Wycieczki do bunkrów z II wojny światowej i Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince przybliżyły gościom najważniejsze wydarzenia z niedawnej historii Polski. Wizyta w Muzeum Rolnictwa i w kawiarni hotelu Nowodwory w Ciechanowcu była okazją do zaprezentowania materialnej kultury Podlasia oraz podlaskich smakołyków.
Pani dyrektor Małgorzata i Sikorska oraz panie Iwona Pożoga-Protaziuk i Magdalena Bogucka, które uczą języka angielskiego zgodnie podkreślają, że efekt projektu KidSPEAK przerósł ich oczekiwania.
"Po krótkiej fazie początkowej nieufności nasi uczniowie i wolontariusze nawiązali znakomity kontakt. Atmosfera w szkole i na wycieczkach była tak radosna i swobodna, że wiadomości z różnych przedmiotów były przyswajane bez żadnego przymusu - po prostu "same wchodziły do głowy". Bardzo cenne jest to, że uczniowie poczuli się ważni i dowartościowani, bo ich życiem, a także życiem ich rodzin zainteresowali się tak niezwykli goście. Społeczność naszej wsi robiła wszystko, by wolontariusze zostali ciepło przyjęci, a problemy językowe zupełnie im w tym nie przeszkodziły. Te pięć dni minęło stanowczo za szybko - zostało jeszcze tyle do opowiedzenia i pokazania... Bardzo chcielibyśmy ponownie spotkać się z Isadorą, Gabrielą i Joshuą."
A tak swoje wrażenia przedstawili wolontariusze:
Izadora: "Mam 22 lata i na początku tego roku ukończyłam chemię. W wolnym czasie uwielbiam oglądać filmy, czytać i spotykać się z moimi przyjaciółmi. Zgłosiłam się do projektu KidSpeak ponieważ bardzo lubię dzieci i chciałabym robić coś ważnego dla innych, poznając przy tym inne kultury i ludzi. W Europie jestem pierwszy raz, a już zdążyłam zakochać się w Polsce. Ludzie tu są bardzo mili i otwarci, co sprawia, że czuję się jak w domu. Tymianki-Bucie to bardzo spokojna wieś ze wspaniałymi mieszkańcami. Zostaliśmy bardzo dobrze przyjęci przez Panią Dyrektor, nauczycieli, dzieci i ich rodziców. Mogę również dodać, że przybyło mi kilka kilogramów od pysznego jedzenia. Mam nadzieję, że mieszkańcy również byli zadowoleni z projektu i naszej obecności. Podobało mi się tu wszystko i nigdy nie zapomnę przeżytych chwil i uprzejmości."
Raluca-Gabriela: "Mam 21 lat. Obecnie studiuję International Buisness na studiach magisterskich w Bukareszcie. Biorę udział w projekcie "Global Citizen", który jest organizowany przez AIESEC Polska. Moją rolą jako wolontariuszki jest zachęcenie dzieci do nauki języka angielskiego, a przy tym zaprezentowanie mojego kraju, jego tradycji i innych aspektów związanych z Rumunią. Zdecydowałam się wziąć udział w tym projekcie w Polsce, ponieważ miałam wcześniej międzynarodowe doświadczenie jako student z ERASMUS`a w Porto i Portugalii. Bardzo miło spędziłam tam czas, studiując i poznając nowe kultury. Po zdobytych tam doświadczeniach ponownie chciałam wyjechać za granicę i robić coś znaczącego, takiego jak uczenie dzieci. Polska była najlepszą opcją wyboru. Spędziłam tu bardzo miłe chwile. Bardzo podoba mi się kraj oraz ludzie, którzy byli bardzo mili i uprzejmi dla nas - obcokrajowców."
Tuan (Joshua): "Po raz pierwszy o programie "Global Citizen" dowiedziałem się przypadkiem, dzięki akcji promocyjnej AIESEC Wietnam na Facebooku. Zagłębiłem się w reklamę i zobaczyłem, że wiele interesujących rzeczy z projektu pasuje do moich zainteresowań. Dlaczego wybrałem Polskę i "KidSpeak": Mnóstwo powodów wpłynęło na wybór Polski. Po pierwsze interesuję się Europą, a Polska leży w środkowej Europie, gdzie mogłem poznać ludzi, jedzenie i kulturę...
Po drugie, interesuje mnie historia Polski i chciałem pogłębić swoją wiedzę na temat tego kraju. Ponadto w Polsce jest wiele pięknych miejsc i starych miast do zwiedzenia. Wiem, że Polska bardzo ucierpiała podczas II wojny światowej, ale zmieniła się i obecnie jest pięknym krajem.
Istnieją również powody dla których biorę udział w projekcie "KidSpeak". Projekt zakłada wsparcie edukacji polskich dzieci. Uwielbiam bawić się z dziećmi i im pomagać. Projekt ten również daje mi możliwość poznania nowych przyjaciół z całego świata. Możemy wymieniać między sobą różne informacje, co wydaje się być interesujące. Jak dotąd, przeżycia z Tymiank-Buci przewyższają moje oczekiwania. Dzieci tam są bardzo miłe i mądre, a nauczyciele i mieszkańcy są po prostu wspaniali. Byli takim wsparciem, że przyjazd tu uważam za najlepszą decyzję."

  • Udostępnij na facebook'u.

Załączniki

Brak załączników.

Click on any image in images menu.

Galeria