Projekty krajowe – Stowarzyszenie EDUKATOR w Łomży http://www.sosedukator.pl Szkoły, przedszkola i projekty EDUKATORA Fri, 08 Mar 2019 13:11:20 +0000 pl-PL hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.7.3 I ETAP PROJEKTU DWULETNIEGO, WSPÓŁFINANSOWANEGO PRZEZ PFRON – ZAKOŃCZONY http://www.sosedukator.pl/2018/04/15/i-etap-projektu-dwuletniego-wspolfinansowanego-przez-pfron-zakonczony/ Sun, 15 Apr 2018 14:45:25 +0000 http://www.sosedukator.pl/?p=8096            Z końcem marca bieżącego roku zakończyliśmy realizację I etapu dwuletniego projektu pt. „SYSTEMATYCZNA REHABILITACJA I WSPARCIE ROZWOJU DROGĄ KU SAMODZIELNOŚCI”
Cel projektu: Uzyskanie najwyższego, możliwego do osiągnięcia poziomu samodzielności i niezależności dzieci niepełnosprawnych, zniwelowanie zahamowanie lub znaczące spowolnienie występujących dysfunkcji oraz podniesienie umiejętności gracy z osobami niepełnosprawnymi poprzez poradnictwo.
Typ projektu:
1.Prowadzenie rehabilitacji w placówce (rehabilitacja ciągła)
2.Prowadzenie poradnictwa psychologicznego, społeczno-prawnego oraz udzielanie informacji na temat przysługujących uprawnień, dostępnych usług, sprzętu rehabilitacyjnego i pomocy technicznej dla osób niepełnosprawnych.
      Projekt, zgłoszony w 2016 roku do konkursu PFRON na zadania zlecane, uzyskał dofinansowanie na dwa kolejne etapy realizacji t. j. na lata 2017-2019. Realizując to zadanie po raz kolejny stworzyliśmy niepowtarzalną szansę dzieciom niepełnosprawnym w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, zamieszkałym w Łomży oraz na terenie powiatów: łomżyńskiego, kolneńskiego i zambrowskiego na wielospecjalistyczną i długofalową rehabilitację, wsparcie rozwoju, integrację w grupach rówieśniczych oraz na edukację Głównym celem i intencją autorów i realizatorów projektu było stworzenie szansy małym mieszkańcom wiejskich środowisk, którzy mają znacznie ograniczony dostęp do właściwej rehabilitacji, ukierunkowanej na usprawnienie zarówno sfery fizycznej jak i psychicznej.
Bardzo istotnym walorem projektu był fakt, że mogliśmy małym pacjentom, mieszkającym poza Łomżą, zapewnić nieodpłatnie transport naszymi środkami lokomocji. Codziennie przez 12 ostatnich miesięcy 27 małych pacjentów korzystało z dobrodziejstw prowadzonego przez Stowarzyszenie „Edukator” Przedszkolnego Ośrodka Wsparcia i Rehabilitacji Dzieci Niepełnosprawnych w Łomży. Kadra, licząca 20 specjalistów, bardzo profesjonalnie i z wielką troską zajmowała się swoimi podopiecznymi. Dzieci korzystały m.in. z sali doświadczania świata, groty solno-jodowej, świetnie wyposażonej sali do rehabilitacji ruchowej, wanny do hydromasażu, gabinetu logopedycznego z nowoczesnymi programami edukacyjnymi, biofeedbacku i z wielu innych, specjalistycznych urządzeń. Na realizację pierwszego, 12-miesięcznego etapu projektu, który był realizowany od 1 kwietnia 2017 do 31 marca 2018 roku przeznaczyliśmy ponad 800 tys. zł; były to fundusze pozabudżetowe, pozyskane z PFRON dzięki determinacji i pracowitości ludzi Stowarzyszenia „Edukator”, którzy systematycznie i skutecznie realizują misję i cele Stowarzyszenia, łagodząc na bieżąco najbardziej palące problemy społeczne naszego miasta i okolic.
       Dane statystyczne o liczbie dzieci niepełnosprawnych są alarmujące. Wg danych statystycznych, opublikowanych przez Powiatowe Zespoły d.s. Orzekania o Niepełnosprawności w Łomży. w Zambrowie i w Kolnie w okresie styczeń 2015 – wrzesień 2016 wydano ogółem 643 orzeczenia o niepełnosprawności osobom poniżej 16 roku życia : pow. łomżyński 190 , Zambrów i pow. zambrowski 149, pow. kolneński 110. W tym samym okresie osobom powyżej 16 roku życia wydano łącznie 4608 orzeczeń o niepełnosprawności : Łomża i pow. łomżyński 2947, Zambrów i pow. zambrowski 774, Kolno i pow. kolneński 887.
Zarówno liczne publikacje naukowe jak i nasze doświadczenia w pracy z dziećmi o różnym stopniu niepełnosprawności wskazują, że rehabilitacja jest tym bardziej skuteczna, im wcześniej została podjęta. Aby terapia była skuteczna – musi być systematyczna, długofalowa i precyzyjnie dostosowana do indywidualnych możliwości rozwojowych każdego dziecka.
Bardzo ważnym, trudnym do przecenienia elementem procesu rehabilitacji i pomocy dzieciom niepełnosprawnym jest serdeczne zaangażowanie i wsparcie ich rodziców oraz całych rodzin. W ,,Edukatorze” każdy rodzic może uzyskać profesjonalną pomoc i poradę specjalistów. Od kilku lat systematycznie organizujemy dla osób z najbliższego otoczenia dzieci niepełnosprawnych różnorodne tematycznie warsztaty, konsultacje i porady indywidualne.
      W realizowanym aktualnie projekcie dwuletnim zorganizowaliśmy, dzięki zaangażowaniu specjalistów – wolontariuszy, poradnictwo specjalistyczne w trzech dziedzinach: społeczno-prawne, psychologiczne; pedagogiczne.
Celem prowadzenia poradnictwa w sposób ogólnodostępny i systematyczny jest :
– podniesienie świadomości prawnej wśród rodzin osób z niepełnosprawnością w zakresie
uregulowań prawnych, dotyczących osób z niepełnosprawnością i ich rodzin
– poprawa codziennego funkcjonowania psychospołecznego, pomoc w podejmowaniu
właściwych decyzji życiowych , radzenia sobie z aktualnymi problemami, wynikającymi
lub związanymi z niepełnosprawnością oraz ukierunkowanie na możliwości korzystania
ze specjalistycznych form pomocy psychologicznej
– optymalizowanie życia osoby z niepełnosprawnością, wzbogacanie wiedzy rodziców
i członków rodzin osób dotkniętych niepełnosprawnością na temat form i możliwości
wspomagania rozwoju osoby niepełnosprawnej w warunkach domowych, współpracy
z terapeutami , umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach życiowych
       Poradnictwo jest ogólnodostępne ; mogą z niego skorzystać również osoby niepełnosprawne i ich rodziny, nie będące uczestnikami realizowanego zadania. Na stronie internetowej stowarzyszenia uruchomiliśmy skrzynkę kontaktową , umożliwiającą zadawanie pytań i zgłaszanie problemów drogą elektroniczną, co ułatwia i umożliwia kontakt większej
liczbie osób potrzebujących pomocy , wsparcia, informacji. Naszym celem jest wspieranie środowisk rodzinnych dzieci niepełnosprawnych w codziennym funkcjonowaniu. Pragniemy jak najlepiej przygotować osoby z najbliższego otoczenia dzieci niepełnosprawnych do świadomego i umiejętnego uczestnictwa w procesie wspierania ich rozwoju m.in. poprzez kontynuację pewnych elementów terapii i ćwiczeń, z których dzieci korzystają pod opieką specjalistów. Tylko w taki sposób możemy maksymalnie, w sposób trwały złagodzić skutki niepełnosprawności.
         Od 01 kwietnia 2018 rozpoczynamy realizację II etapu projektu. Beneficjentami projektu są nadal dzieci zakwalifikowane do pierwszego etapu, spełniające wymogi kwalifikacji. Dzieci, które kończą 12 lat kontynuują terapie do końca bieżącego roku szkolnego. Nabór uzupełniający nowych beneficjentów będziemy prowadzić od 01 do 15 września b.r. Warunkiem koniecznym do zakwalifikowania dziecka jest aktualne orzeczenie o niepełnosprawności, wiek od 1 do 12 roku życia oraz złożenie w biurze Stowarzyszenia deklaracji uczestnictwa, dostępnej na naszej stronie.
Wszelkich informacji o projekcie udziela: biuro Stowarzyszenia w Łomży przy ul Polowej 57C, czynne codziennie w godzinach 8.00 – 15.30; tel/fax 86 215 04 63, tel. kom. 606 905 678 e-mail: biuro@sosedukator.pl. Zachęcamy również do odwiedzenia naszej strony na facebook-u.www.facebook.com/Przedszkolny Ośrodek Wsparcia i Rehabilitacji Dzieci Niepełnosprawnych

 

Projekt współfinansowany ze środków
PAŃSTWOWEGO FUNDUSZU REHABILITACJI OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
w ramach konkursu nr 2/2016
]]>
Łomżyński „Edukator” – dzieciom niepełnosprawnym http://www.sosedukator.pl/2015/04/02/5230/ Thu, 02 Apr 2015 18:44:08 +0000 http://www.sosedukator.pl/?p=5230
             Z końcem marca bieżącego roku zakończyliśmy realizację I etapu trzyletniego projektu pt. ,,Wielospecjalistyczna, kompleksowa rehabilitacja drogą ku samodzielności dzieci niepełnosprawnych” Projekt, zgłoszony w 2013 roku do 13 konkursu PFRON na zadania zlecane, uzyskał dofinansowanie na trzy kolejne etapy realizacji t. j. na lata 2014-2017. Realizując to zadanie po raz kolejny stworzyliśmy niepowtarzalną szansę dzieciom niepełnosprawnym w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, zamieszkałym w Łomży oraz na terenie powiatów: łomżyńskiego, kolneńskiego i zambrowskiego na wielospecjalistyczną i długofalową rehabilitację, wsparcie rozwoju , integrację w grupach rówieśniczych oraz na edukację Głównym celem i intencją autorów i realizatorów projektu było stworzenie szansy małym mieszkańcom wiejskich środowisk, którzy mają znacznie ograniczony dostęp do właściwej rehabilitacji, ukierunkowanej na usprawnienie zarówno sfery fizycznej jak i psychicznej.
      Bardzo istotnym walorem projektu był fakt, że mogliśmy małym pacjentom, mieszkającym poza Łomżą, zapewnić nieodpłatnie również transport naszymi środkami lokomocji. Codziennie przez 15 ostatnich miesięcy 21 małych pacjentów korzystało z dobrodziejstw prowadzonego przez Stowarzyszenie ,,Edukator” Przedszkolnego Ośrodka Wsparcia i Rehabilitacji Dzieci Niepełnosprawnych w Łomży. Kadra, licząca 18 specjalistów, bardzo profesjonalnie i z wielką troską zajmowała się swoimi podopiecznymi. Dzieci korzystały m.in. z sali doświadczania świata, groty solno-jodowej, świetnie wyposażonej sali do rehabilitacji ruchowej , wanny do hydromasażu, gabinetu logopedycznego z nowoczesnymi programami edukacyjnymi, biofeedbacku i z wielu innych, specjalistycznych urządzeń. Na realizację pierwszego , 15-miesięcznego etapu projektu, który był realizowany od 1 stycznia 2014 do 31 marca 2015 roku przeznaczyliśmy ponad 720 tys. zł; były to fundusze pozabudżetowe, pozyskane dzięki determinacji i pracowitości ludzi Stowarzyszenia ,,Edukator”, którzy systematycznie i skutecznie realizowali misję i cele Stowarzyszenia, łagodząc na bieżąco najbardziej palące problemy społeczne miasta i okolic.
Dane statystyczne o liczbie dzieci niepełnosprawnych są alarmujące. Tylko w okresie od stycznia 2013 do grudnia 2014 roku Powiatowy Zespół d. s Orzekania o Niepełnosprawności w Łomży , obsługujący miasto oraz powiaty łomżyński i zambrowski wydał orzeczenia o niepełnosprawności 510 osobom poniżej 16 roku życia. Zarówno liczne publikacje naukowe jak i nasze doświadczenia w pracy z dziećmi o różnym stopniu niepełnosprawności wskazują, że rehabilitacja jest tym bardziej skuteczna, im wcześniej została podjęta . Aby terapia była skuteczna- musi być systematyczna, długofalowa i dostosowana do indywidualnych możliwości rozwojowych każdego dziecka. Bardzo ważnym, trudnym do przecenienia elementem procesu rehabilitacji i pomocy dzieciom niepełnosprawnym jest serdeczne zaangażowanie i wsparcie ich rodziców oraz całych rodzin. W ,,Edukatorze” każdy rodzic może uzyskać profesjonalną pomoc i poradę specjalistów. Od kilku lat systematycznie organizujemy dla osób z najbliższego otoczenia dzieci niepełnosprawnych różnorodne tematycznie warsztaty, konsultacje i porady indywidualne. Naszym celem jest wspieranie środowisk rodzinnych dzieci niepełnosprawnych w codziennym funkcjonowaniu. Pragniemy jak najlepiej przygotować osoby z najbliższego otoczenia dzieci niepełnosprawnych do świadomego i umiejętnego uczestnictwa w procesie wspierania ich rozwoju m.in. poprzez kontynuację pewnych elementów terapii i ćwiczeń, z których dzieci korzystają pod opieką specjalistów. Tylko w taki sposób możemy maksymalnie,w sposób trwały złagodzić skutki niepełnosprawności.
     Od 01 kwietnia 2015 rozpoczynamy realizację II etapu projektu. Nabór nowych beneficjentów prowadzimy do 15 kwietnia b.r. Warunkiem koniecznym do zakwalifikowania dziecka jest aktualne orzeczenie o niepełnosprawności, wiek od 1 do 10 roku życia oraz złożenie w biurze deklaracji uczestnictwa, dostępnej na stronie Stowarzyszenia. Zapraszamy serdecznie zainteresowanych Rodziców dzieci niepełnosprawnych do biura Stowarzyszenia w Łomży przy ul Polowej 57C codziennie w godzinach 8.00 – 15.30                              tel/fax 86 215 04 63, tel. kom. 606 905 678 e-mail: biuro@sosedukator.pl

                                                                                                        Barbara Kuczałek,
                                                                                                prezes Zarządu Stowarzyszenia ,,Edukator” w Łomży

______________________________________________________________________________________________
Projekt współfinansowany
ze środków PAŃSTWOWEGO FUNDUSZU REHABILITACJI OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH W ramach XIII konkursu. Umowa nr ZZO/000069/10/D z dnia 17 grudnia 2013 o zlecenie realizacji zadań w ramach art. 36 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych

 

]]>
„Edukator” systematycznie i skutecznie pracuje na rzecz dzieci niepełnosprawnych i ich rodzin http://www.sosedukator.pl/2014/12/07/4827/ Sun, 07 Dec 2014 12:29:59 +0000 http://www.sosedukator.pl/?p=4827

              Niebawem minie cały rok kalendarzowy od momentu rozpoczęcia realizacji projektu, z którego dzięki funduszom pozyskanym przez Stowarzyszenie z PFRON korzysta ponad dwadzieścioro dzieci.
         Projekt pt. „Wielospecjalistyczna, kompleksowa rehabilitacja drogą ku samodzielności dzieci niepełnosprawnych” daje szansę na wielospecjalistyczną i długofalową rehabilitację oraz edukację dzieci niepełnosprawnych w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, zamieszkałych w Łomży oraz na terenie powiatów: łomżyńskiego, kolneńskiego i zambrowskiego. Głównym celem i intencją autorki części merytorycznej projektu, prezes Barbary Kuczałek, było stworzenie szansy małym mieszkańcom środowisk wiejskich, którzy mają znacznie ograniczony dostęp do właściwej rehabilitacji. Realizowane w projekcie działania opierają się na pracy indywidualnej i na pracy grupowej włączającej z dziećmi niepełnosprawnymi. Rehabilitacja ukierunkowana jest na usprawnienie fizyczne i psychiczne oraz stymulowanie aktywności uczestników projektu.
                 Bardzo istotną zaletą projektu jest to, że dzieci korzystają z zajęć nieodpłatnie. Małym pacjentom mieszkającym poza Łomżą zapewniamy transport naszymi środkami lokomocji. Codziennie z usług prowadzonego przez Stowarzyszenie ,,Edukator” Przedszkolnego Ośrodka Wsparcia i Rehabilitacji Dzieci Niepełnosprawnych w Łomży korzysta ok. 20 małych pacjentów, objętych troskliwą opieką i rehabilitowanych przez świetnie przygotowaną kadrę specjalistów, którzy bardzo profesjonalnie i z wielką troską zajmują się swoimi podopiecznymi . Dzieci korzystają m.in. z sali doświadczania świata, groty solno-jodowej, sali do rehabilitacji ruchowej z pełnym wyposażeniem, wanny do hydromasażu, gabinetu logopedycznego z nowoczesnymi programami edukacyjnymi, biofeedbacku i innych urządzeń specjalistycznych. Na realizację 15-miesięcznego, pierwszego etapu projektu, który będzie prowadzony nieprzerwanie do końca marca 2017 roku przeznaczamy ponad 720 tys. zł; są to pieniądze pozabudżetowe, pozyskane dzięki determinacji i pracowitości ludzi Stowarzyszenia ,,Edukator”, którzy mimo uporczywej, kilkuletniej marginalizacji ich pracy przez administracyjne władze miasta poprzedniej kadencji, nie poddali się i skutecznie realizowali misję i cele Stowarzyszenia, łagodząc na bieżąco palące problemy społeczne. Dane statystyczne o liczbie dzieci niepełnosprawnych są alarmujące. Tylko w okresie od stycznia 2012 do czerwca 2013 roku Powiatowe Zespoły d. s Orzekania o Niepełnosprawności na naszym terenie zarejestrowały 494 dzieci z różnymi wadami fizycznymi i deficytami intelektualnymi. W Łomży – 143, w powiecie łomżyńskim – 137, w Kolnie i powiecie kolneńskim – 108, w Zambrowie i powiecie zambrowskim – 106. Zarówno liczne publikacje naukowe jak i nasze doświadczenia w pracy z dziećmi o różnej niepełnosprawności wskazują, że rehabilitacja jest tym skuteczniejsza, im wcześniej została podjęta. Powinna być systematyczna, długofalowa i dostosowana do indywidualnych możliwości rozwojowych każdego dziecka.
        Bardzo ważnym elementem procesu rehabilitacji i pomocy dzieciom niepełnosprawnym jest profesjonalne zaangażowanie i wsparcie ich rodziców oraz całych rodzin. W „Edukatorze” każdy rodzic może uzyskać pomoc i poradę specjalistów. Od kilku lat systematycznie organizujemy dla osób z najbliższego otoczenia dzieci niepełnosprawnych różnorodne tematycznie warsztaty, konsultacje i porady indywidualne. Naszym celem jest przygotowanie środowisk rodzinnych dzieci niepełnosprawnych do świadomego i umiejętnego uczestnictwa w procesie wspierania ich rozwoju poprzez kontynuację pewnych elementów terapii i ćwiczeń, z których dzieci korzystają pod opieką specjalistów. Tylko w taki sposób możemy maksymalnie i na stałe złagodzić skutki niepełnosprawności.
                                                                Opracowanie : Barbara Kuczałek
                                                                                            prezes zarządu Stowarzyszenia „Edukator” w Łomży,
                                                                                            autorka projektów na rzecz dzieci niepełnosprawnych i  ich rodzin

______________________________________________________________________________________________
Projekt współfinansowany
ze środków PAŃSTWOWEGO FUNDUSZU REHABILITACJI OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH W ramach XIII konkursu. Umowa nr ZZO/000069/10/D z dnia 17 grudnia 2013 o zlecenie realizacji zadań w ramach art. 36 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych

Szczegółowe informacje o Przedszkolnym Ośrodku Wsparcia i Rehabilitacji Dzieci Niepełnosprawnych:
strona internetowa www.sosedukator.pl

]]>
Rok szkolny 2014/2015 w Edukatorze, Działanie 9.1.1 POKL http://www.sosedukator.pl/2014/09/14/rok-szkolny-20142015-w-edukatorze-dzialanie-9-1-1-pokl/ Sun, 14 Sep 2014 12:05:39 +0000 http://www.sosedukator.pl/?p=4350 Projekty systemowe, dotyczące modernizacji oddziałów
przedszkolnych przy wiejskich szkołach podstawowych,
dla których Stowarzyszenie „Edukator”
jest organem prowadzącym

I. „Przyjazne przedszkole” – 16 placówek w woj. podlaskim;

  • Kwota dofinansowania : 1 177 477,14
  • Liczba oddziałów przedszkolnych objętych wnioskiem 16
  • Okres realizacji: 01.04.2014 do 19.12.2014

Szkoły Podstawowe w : Becejłach i Jasionowie –gm Szypliszki, Klimaszewnicy- gm. Radziłów Lutostani gm. Łomża, Niecikach- gm. Wąsosz, Orzeszkowie- gm. Hajnówka, Prudziszkach- gm. Jeleniewo, Starym Bożejewie-gm. Wizna, Starych Bajkach i w Laskowcu – gm. Trzcianne, Szczodruchach,- gm. Kołaki Kościelne, Stypułkach-Świechach i we Wnorach-Kużelach– gm. Kobylin Borzymy,we Wronowie i w Jaśkach – gm. Raczki, w Konopkach Pokrzywnicy- gm. Zawady

II.„Ku rozwojowi najmłodszych – stawiamy na innowacyjne przedszkola”- 5 placówek w woj. mazowieckim;

  • Kwota dofinansowania : 342 868,10
  • Liczba oddziałów przedszkolnych objętych wnioskiem:5
  • Okres realizacji: 01.04.2014 do 31.12.2014

Szkoły Podstawowe w: Białych Szczepanowicach, Kutyłowie Perysiach, Tymiankach Buciach, Zawistach Dworakach- gm. Boguty Pianki w Romanowie – gm. Karniewo

III.„Mazurskie przedszkola”4 placówki w woj. warmińsko- mazurskim;

  • Kwota dofinansowania : 261 735,11 
  • Liczba oddziałów przedszkolnych objętych wnioskiem: 4
  • Okres realizacji: 01.04.2014 do 31.10.2014

Szkoły Podstawowe w : Cichym i w Mazurach – gm. Świętajno, w Lisach- gm. Banie Mazurskie, w Spytkowie – gm. Giżycko
Kwota dotacji ogółem: 1 782 080,35
Ilość oddziałów przedszkolnych objętych wsparciem: 25

]]>
Projekty realizowane w szkołach i przedszkolach „Edukatora” w latach 2012-2014 /czytaj więcej/ http://www.sosedukator.pl/2014/05/10/projekty-krajowe-zakonczone-w-latach-2012-2013/ Sat, 10 May 2014 16:13:21 +0000 http://www.sosedukator.pl/?p=3227 Obszary i zakresy działań w ramach projektów zrealizowanych w placówkach „Edukatora” w latach 2003-2013 /czytaj więcej/ http://www.sosedukator.pl/2014/03/01/obszary-i-zakresy-dzialan-w-ramach-projektow/ Sat, 01 Mar 2014 18:13:08 +0000 http://www.sosedukator.pl/?p=2955

  1. Ratowanie małych wiejskich szkół – efektem aktywności obywatelskiej lokalnych środowisk
  2. Tworzenie przedszkoli wiejskich i innych form wychowania przedszkolnego –ośrodków edukacji przedszkolnej dzieci i edukacji obywatelskiej rodziców
  3. Innowacje edukacyjne – wdrażanie ICT w nauczaniu wczesnoszkolnym
  4. Wyrównywanie szans edukacyjnych mieszkańców małych środowisk poprzez realizację projektów    systemowych
  5. Edukacja dorosłych jedną z form aktywizacji społeczności lokalnych
  6. Edukacja i rehabilitacja dzieci niepełnosprawnych – działaniem na rzecz respektowania praw dziecka
  7. Wsparcie rodziców dzieci niepełnosprawnych poprzez szkolenia, warsztaty,poradnictwo wielospecjalistyczne.
]]>
Spotkanie organizacyjne-Wielospecjalistyczna, kompleksowa rehabilitacja drogą ku samodzielności dzieci niepełnosprawnych http://www.sosedukator.pl/2014/01/17/zaproszenie-na-spotkanie-organizacyjne/ Fri, 17 Jan 2014 19:14:34 +0000 http://www.sosedukator.pl/?p=2605 Szanowni Państwo
Rodzice dzieci zgłoszonych do projektu PFRON

Z A P R O S Z E N I E

Zarząd Stowarzyszenia ,, Edukator” w Łomży , koordynator i kadra projektu ,,Wielospecjalistyczna, kompleksowa rehabilitacja drogą ku samodzielności dzieci niepełnosprawnych” zapraszają serdecznie rodziców dzieci zgłoszonych do udziału w rehabilitacji, na zebranie organizacyjne
Prosimy o zabranie ze sobą wszystkich dokumentów, dotyczących dotychczasowych badań i diagnoz dziecka zgłoszonego do projektu.
Zapraszamy Państwa w środę 22 stycznia 2014 na godz. 17.00 do Przedszkolnego Ośrodka Wsparcia i Rehabilitacji Dzieci Niepełnosprawnych przy Przedszkolu ,,Mały Artysta”, Łomża ul Wojska Polskiego 29 A
Przewidywany program spotkania:
1. Cele i założenia projektu
2. Rodzaje i formy wsparcia przewidziane w projekcie
3. Przedstawienie specjalistów zatrudnionych do realizacji zadań projektu
4. Sprawy organizacyjne /szczegółowe plany zajęć i terapii , dojazdy dzieci
5. Indywidualne konsultacje ze specjalistami
6. Sprawy różne

Z A P R A S Z A M Y

______________________________________________________________________________________________
Projekt współfinansowany
ze środków PAŃSTWOWEGO FUNDUSZU REHABILITACJI OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH W ramach XIII konkursu. Umowa nr ZZO/000069/10/D z dnia 17 grudnia 2013 o zlecenie realizacji zadań w ramach art. 36 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych

]]>
Działania projektu współfinansowanego przez PFRON http://www.sosedukator.pl/2014/01/03/dzialania-projektu-wspolfinansowanego-przez-pfron/ Fri, 03 Jan 2014 20:35:51 +0000 http://www.sosedukator.pl/?p=3001 Działania projektu skierowane są do dzieci w wieku 1-10 lat z orzeczoną niepełnosprawnością. Prowadzenie systematycznej, kompleksowej rehabilitacji i działań profilaktycznych oraz efektywnego systemu zindywidualizowanego wsparcia dzieci niepełnosprawnych, w stopniu zapewniającym im możliwość właściwego rozwoju, który w przyszłości zaowocuje prawidłowym funkcjonowaniem w sferze społecznej i zwiększeniem samodzielności w życiu codziennym to główne , zakładane efekty. Działania zaplanowane w projekcie tworzą równe szanse dla najsłabszych grup społecznych, ponieważ korzystanie z usług rehabilitacyjnych i profilaktycznych pozwoli rodzicom, nieposiadającym wystarczających środków finansowych, odpowiednio zadbać o zdrowie swoich pociech. Nadrzędnym celem tego projektu jest osiągnięcie najwyższego, możliwego do osiągnięcia poziomu samodzielności i niezależności dzieci niepełnosprawnych oraz zniwelowanie, zahamowanie lub znaczące spowolnienie występujących dysfunkcji. Dodatkowym efektem będzie rozwijanie integracji środowiskowej dzieci niepełnosprawnych poprzez zapewnienie im warunków maksymalnego usprawnienia w różnorodnych formach współuczestnictwa w grupie rówieśniczej. Zwiększenie samodzielności dzieci niepełnosprawnych, poprawa ich zdolności prawidłowego i aktywnego funkcjonowania społecznego, nowe doświadczenia zdobywane w grupach rówieśniczych zapewnią im łatwiejszy start w dalszej edukacji oraz zapobiegną w przyszłości wykluczeniu społecznemu a w dalszej perspektywie zawodowemu, co pozytywnie służy procesowi rewalidacji. Zadaniem głównym projektu jest prowadzenie kompleksowej rehabilitacji dzieci w wieku 1-10 lat z orzeczoną niepełnosprawnością, mieszkających na terenie miasta Łomży, powiatu łomżyńskiego i zambrowskiego ze szczególnym uwzględnieniem dzieci z małych środowisk wiejskich, które mają znacznie ograniczony dostęp do właściwej rehabilitacji. Przewidujemy w każdym roku realizacji projektu udział 21 beneficjentów na zasadzie równych szans. Wszystkie działania opierają się na zasadzie pracy indywidualnej oraz grupowej-włączającej z dzieckiem niepełnosprawnym. Wielospecjalistyczne zajęcia będą prowadzone pod kierunkiem psychologów, fizjoterapeutów i pedagogów. Rehabilitacja ukierunkowana bedzie na usprawnienie fizyczne i psychiczne oraz stymulowanie aktywności poprzez stosowanie odpowiednich metod pracy, indywidualnie dostosowanych do potrzeb każdego dziecka niepełnosprawnego. Szczegółowa diagnoza rozwoju każdego dziecka wraz z określeniem wskazań do pracy pedagogiczno-terapeutycznej i rehabilitacyjnej będzie prowadzona pod kierunkiem specjalistów :psychologów, fizjoterapeutów i pedagogów. Zostaną opracowane dla każdego dziecka IPD stosownie do jego potrzeb rozwojowych i możliwości wynikających ze stwierdzonych ograniczeń funkcjonalnych. Kompleksowa stymulacja działań odbywać się będzie w warunkach terapii wielospecjalistycznej, z wykorzystaniem odpowiednio dobranego sprzętu, wyposażenia, oraz atrakcyjnych środków dydaktycznych

______________________________________________________________________________________________
Projekt współfinansowany
ze środków PAŃSTWOWEGO FUNDUSZU REHABILITACJI OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH W ramach XIII konkursu. Umowa nr ZZO/000069/10/D z dnia 17 grudnia 2013 o zlecenie realizacji zadań w ramach art. 36 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych

]]>
Zasady rekrutacji beneficjentów do projektu PFRON http://www.sosedukator.pl/2014/01/03/zasady-rekrutacji-beneficjentow-do-projektu-pfron/ Fri, 03 Jan 2014 20:27:45 +0000 http://www.sosedukator.pl/?p=2998 Warunkiem zakwalifikowania dziecka do projektu będzie:

  1. Aktualne orzeczenie o niepełnosprawności wydane przez Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności ,stwierdzające stopień i zakres niepełnosprawności.
  2. Miejsce zamieszkania na terenie wskazanym i objętym projektem
  3. Zgoda rodzica/opiekuna, wyrażona w pisemnej deklaracji

Informacja o projekcie zostanie szeroko upowszechniona za pomocą plakatów i audycji w mediach lokalnych. Informacje zostaną umieszczone w siedzibie Powiatowych Zespołów Orzekających w Łomzy i w Kolnie, w gminnych ośrodkach pomocy społecznej, Powiatowych Centrach Pomocy Rodzinie, przychodniach specjalistycznych. Ze wszystkimi tymi instytucjami Stowarzyszenie Edukator systematycznie współpracuje w zakresie przepływu informacji o realizowanych inicjatywach na rzecz osób niepełnosprawnych i od lat instytucje te wspierają nas w procesie rekrutacji beneficjentów. Wymienione formy logistyki rekrutacji sprawdzały sie w naszych dotychczasowych dzialaniach.

______________________________________________________________________________________________
Projekt współfinansowany
ze środków PAŃSTWOWEGO FUNDUSZU REHABILITACJI OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH W ramach XIII konkursu. Umowa nr ZZO/000069/10/D z dnia 17 grudnia 2013 o zlecenie realizacji zadań w ramach art. 36 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych

]]>
Nowy projekt „Edukatora” współfinansowany przez PFRON http://www.sosedukator.pl/2014/01/02/nowy-projekt-edukatora-wspolfinansowany-przez-pfron/ Thu, 02 Jan 2014 18:26:39 +0000 http://www.sosedukator.pl/?p=2511 Zarząd Stowarzyszenia „Edukator” w Łomży z radością informuje Rodziców dzieci niepełnosprawnych w wieku 1-10 lat , mieszkających na terenie miasta Łomży, powiatu łomżyńskiego, kolneńskiego i zambrowskiego o możliwości skorzystania nieodpłatnie z nowego programu wielospecjalistycznej, kompleksowej rehabilitacji. Zadaniem głównym projektu jest prowadzenie kompleksowej rehabilitacji dzieci ze szczególnym uwzględnieniem mieszkańców małych środowisk wiejskich, którzy mają znacznie ograniczony dostęp do właściwej rehabilitacji. Jest to wieloletni projekt pt. ,,Wielospecjalistyczna , kompleksowa rehabilitacja drogą ku samodzielności dzieci niepełnosprawnych” Przewidywany okres realizacji : od 02 stycznia 2014 do 31 marca 2017.
Zatwierdzony na rok 2014 budżet projektu wynosi 720 495,00 /siedemset dwadzieścia tysięcy czterysta dziewięćdziesiąt pięć zł/ Przyznana przez PFRON kwota dofinansowania na pierwszy etap realizacji zadania t.j. od 02 stycznia 2014 do 31 marca 2015 wynosi 684 095,00 zł /sześćset osiemdziesiąt cztery tysiące dziewięćdziesiąt pięć zł/br> Autorami projektu są: Barbara Kuczałek – część merytoryczna , Tadeusz Zaremba – szczegółowy budżetu zadania. Wszystkie planowane działania projektu opierają się na zasadzie pracy indywidualnej oraz grupowej włączającej z dzieckiem niepełnosprawnym. Wielospecjalistyczne zajęcia będą prowadzone pod kierunkiem specjalistów: psychologa, tyflopedagoga, logopedów fizjoterapeutów i oligofrenopedagogów. Rehabilitacja ukierunkowana będzie na usprawnienie fizyczne i psychiczne oraz stymulowanie aktywności poprzez stosowanie odpowiednich metod pracy, indywidualnie dostosowanych do potrzeb każdego dziecka niepełnosprawnego, stosownie do jego potrzeb rozwojowych i możliwości wynikających ze stwierdzonych ograniczeń funkcjonalnych. Kompleksowa stymulacja działań odbywać się będzie w warunkach terapii wielospecjalistycznej, z wykorzystaniem odpowiednio dobranego sprzętu, wyposażenia, oraz atrakcyjnych środków dydaktycznych

Warunkiem zakwalifikowania dziecka do korzystania z nieodpłatnej rehabilitacji i programu wsparcia rozwoju jest:

  • posiadanie aktualnego orzeczenia o niepełnosprawności, wydanego przez Powiatowy Zespół d. s. Orzekania o Niepełnosprawności, w związku z istniejącymi wadami i uszkodzeniami organizmu.
  • wiek życia od jednego do dziesięciu lat
  • miejsce zamieszkania : Łomża lub tereny powiatów objętych działaniami projektu t, j, łomżyńskiego, kolneńskiego, zambrowskiego
  • zgłoszenie dziecka w terminie do 15 stycznia 2014 na formularzu, dostępnym do pobrania na stronie Stowarzyszenia ,,Edukator” www.sosedukator.pl lub w biurze w Łomży ul. Polowa 57C , codziennie w dni robocze w godz 8.00 do 15.00

Szczegółowe informacje można uzyskać telefonicznie: nr 86 215 04 63, 600 859 858 lub pocztą elektroniczną pod adresem:biuro@sosedukator.pl

Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy!

______________________________________________________________________________________________
Projekt współfinansowany
ze środków PAŃSTWOWEGO FUNDUSZU REHABILITACJI OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH W ramach XIII konkursu. Umowa nr ZZO/000069/10/D z dnia 17 grudnia 2013 o zlecenie realizacji zadań w ramach art. 36 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych

]]>