Menu
Historia

STOWARZYSZENIE EDUKATOR W ŁOMŻY
SZKOŁA PODSTAWOWA W LISACH
19-520 Banie Mazurskie
woj. warmińsko-mazurskie

1 września 2012 roku-organem prowadzącym jest Stowarzyszenie Edukator w Łomży. Szkoła jest Niepubliczną Szkołą Podstawową w Lisach o uprawnieniach szkoły publicznej. Obowiązek szkolny realizuje 21 uczniów kl. I-VI.
Od 1 października 2012 roku w szkole funkcjonuje Punkt Przedszkolny. Liczba dzieci-13 w wieku 3-5 lat. Ogólna liczba dzieci-34.
Szkoła o ogromnych tradycjach. Wspaniała młodzież. Fantastyczni rodzice. To dzięki ich determinacji szkoła istnieje.

DYREKTOR SZKOŁY : BOGDAN CHOMYN
PRZEWODNICZĄCA RADY RODZICÓW MARZENA MATULEWICZ

 

Historia Szkoły Podstawowej w Lisach na tle historii miejscowości Lisy

         

               Po raz pierwszy o wsi Lisy wspomina się w dokumentach pochodzących z drugiej połowy XVI wieku. Wieś Lisy założona została w 1566 roku przez Wawrzyńca Liska z Rękus w powiecie oleckim. Wawrzyniec kupił od starosty węgorzewskiego W. Rocha 5 włók sołeckich w zamian za utworzenie wsi czynszowej na 55 włókach. Według źródeł historycznych wieś miała się nazywać Springborn, później Łyscko, Liszka, aż wreszcie przekształcono nazwę na Lisy, od nazwiska założyciela Rocha Lisowskiego.  

          Od drugiej połowy XVIII wieku znajdowała się tu szkoła królewska, gdzie w 1800 roku było w niej 75 uczniów. Dziewiętnastowiecznymi mieszkańcami wsi byli ewangelicy, których parafia znajdowała się w Baniach Mazurskich. Była jedną z najszybciej zasiedlonych wsi w gminie Banie Mazurskie. Jej pierwszym sołtysem został Edward Dyniszuk. Obecnie funkcję tę sprawuje Włodzimierz Wasyliszyn , absolwent szkoły.

Budynek szkolny został zbudowany w 1913 roku. Wieś nosiła wtedy nazwę Lissen. Do szkoły uczęszczały dzieci narodowości niemieckiej. Podczas II Wojny Światowej szkoła została zniszczona. Po wojnie wieś i okolice zasiedlili repatrianci zza Buga, mieszkańcy terenów białostocczyzny i okolic Suwałk, a także przesiedleńcy z Akcji „Wisła”, którzy wkrótce stanowili większość mieszkańców.

            W 1947 roku szkołę otwarto w budynku byłej szkoły poniemieckiej. Organizatorem i pierwszym nauczycielem w szkole po wojnie  był Adam Mariak. Jemu to szkoła zawdzięcza swój trudny początek i rozwój. Na początku do szkoły uczęszczało 27 uczniów, zgrupowanych w trzech oddziałach. Po dwóch latach  było już 100.  W 1970 roku ogromnym wysiłkiem społeczności lokalnej wybudowano drugi budynek szkolny, co rozwiązało problemy lokalowe szkoły. Ówczesnym dyrektorem szkoły był Leszek Sadowski. W 1991 roku do obwodu szkoły należało 15 miejscowości.  

         Kierownikami (później dyrektorami) szkoły byli między innymi: Adam Mariak (1946-1954), Józef Ziółkowski (1954-1959), (?) Rakus (1959-1961), Bogusława Michałowska (1961-1964), Leszek  Sadowski (1964-1970), Hieronim Gętek (1970-1981)*1, Czesław Karwowski (1981-1991)*2.

          Od 1 września 1991 roku dyrektorem szkoły został  Bogdan Chomyn. Po  13 latach kierowania placówką  przeszedł do pracy w Starostwie Powiatowym w Gołdapi jako wicestarosta i zarazem radny powiatowy. Wówczas organ prowadzący/gmina/ powołał na funkcję dyrektora szkoły Barbarę Kamińską/2004-2012/.

           1 września 2012 roku dyrektorem szkoły, na prośbę Rady Rodziców został ponownie Bogdan Chomyn, a organem prowadzącym - Stowarzyszenie ‘’Edukator’’ w Łomży. Szkoła jest niepubliczną szkołą podstawową o uprawnieniach szkoły publicznej.  Od  1 października 2012 roku w szkole funkcjonuje także  punkt przedszkolny.

            Po likwidacji szkoły przez gminę Banie Mazurskie ze względów ekonomicznych tylko ogromna determinacja rodziców sprawiła, że szkoła istnieje. Jej rozwój i osiągnięcia szkoła zawdzięcza właśnie rodzicom oraz Stowarzyszeniu Edukator w Łomży. To „Edukator” jest gwarantem skutecznej i nowoczesnej edukacji naszych uczniów, szkoła zaś staje się miejscem integracji mieszkańców wsi oraz inicjatorem wspólnych projektów i działań na rzecz rozwoju lokalnego.  

 

Opracował: Bogdan Chomyn

 

 

__________________

*1 – Hieronim Gętek  realizował reformę szkolnictwa podstawowego  organizując Zbiorczą Szkołę Podstawową w Lisach. W  skład tej placówki weszły  klasy od V do VIII ze szkół  w Grodzisku, Kierzkach  oraz Mieczkówce.

*2 – Czesław Karwowski zrealizował projekt modernizacji szkoły dotyczący instalacji centralnego ogrzewania.