Menu
Historia

Początki istnienia Szkoły Podstawowej w Zawistach – Dworakach sięgają okresu zaboru rosyjskiego. Nauka wówczas odbywała się w prywatnym budynku u Państwa Godlewskich. Następnie szkołę przeniesiono do lokalu będącego własnością Państwa Choromańskich, gdzie wiedzę krzewił Pan Harasimowicz. Kolejnym miejscem nauki dzieci w Zawistach był dom Państwa Zarębów, w którym pracowało dwoje nauczycieli: Pan Jaworski i Pani Puciłówna. W czasie wojny odbywało się tajne nauczanie prowadzone w mieszkaniach prywatnych u poszczególnych uczniów przez nauczycieli Stanisława Zawistowskiego i Stanisława Konarzewskiego. Po II wojnie światowej szkoła ponownie zaczęła funkcjonować, tym razem w domu Państwa Boguckich. Pracowali tam kolejno: Pan Borowiecki, Pan Konarzewski, Pani Kamila Bajerówna i Pan Henryk Grabowski.

W 1954 r. dzięki staraniom miejscowej ludności oddano do użytku nowy budynek przeznaczony na szkołę. Była to placówka czteroklasowa z jednym nauczycielem - Panem Henrykiem Grabowskim. Po odejściu Pana Grabowskiego jego miejsce zajął Pan Stanisław Kojtek, który pracował w niej do 1978 r. W tym roku (w okresie organizowania szkół zbiorczych) szkoła została zlikwidowana, a dzieci były dowożone do Kutyłowa – Peryś.

Jednak w sercach mieszkańców Zawist cały czas żyło pragnienie posiadania szkoły we własnej miejscowości. Dlatego też mieszkańcy wsi zostali darczyńcami placu pod budowę nowej szkoły, a powołany komitet podjął działania zmierzające do rozpoczęcia prac budowlanych. I tak czynem społecznym z funduszy w różny sposób gromadzonych (zabawy taneczne, składki, darowizny), rozpoczęto jej budowę. W międzyczasie nowa reforma oświatowa pozwoliła na otwarcie w 1982 r. trzyklasowej szkoły z oddziałem przedszkolnym w odnowionym budynku starej szkoły, której dyrektorem została Pani Lucyna Szponar. Po odejściu Pani Szponar w 1986r. dyrektorem szkoły była Pani Danuta Moczulska. Cały czas trwały intensywne prace nad budową nowego obiektu. Kiedy powstał piętrowy budynek w surowym stanie wykonany czynem społecznym, patronat nad dalszą budową objęła gmina i władze oświatowe. W 1988 r. trud i wysiłek zostały uwieńczone sukcesem. Pierwszego września 1988 r. dzieci rozpoczęły naukę w nowej ośmioklasowej szkole. W 1994 r. dyrektorem szkoły wyłonionym w drodze konkursu została Pani Ewa Załuska – Stpiczyńska, która jest nim do chwili obecnej.
W 2005r. ze względu na dużą liczbę szkół w gminie, a małą liczbę uczniów, uchwałą Rady Gminy szkoła została zlikwidowana. Z dniem 01.09.2005 r. Stowarzyszenie „Edukator” w Łomży powołało i do dnia dzisiejszego prowadzi Szkołę Podstawową w Zawistach – Dworakach.

Obecnie szkoła liczy 44 uczniów w tym 7 dzieci z oddziału przedszkolnego. Ponadto w ramach projektu „Wiejski ośrodek edukacji przedszkolnej szansą na harmonijny rozwój” przy szkole zorganizowane jest ognisko przedszkolne, do którego uczęszcza sześcioro „maluszków” w wieku 3 – 5 lat.

Siedmioosobową kadrę pedagogiczną stanowią następujący nauczyciele:

1. mgr Ewa Załuska – Stpiczyńska – nauczyciel matematyki i informatyki, dyrektor szkoły;

2. Bożena Radziszewska – nauczyciel języka polskiego i historii;

3. mgr Anna Zawistowska – Kołecka – prowadzi ognisko przedszkolne i uczy przyrody;

4. mgr Ewa Jamiołkowska – wychowawca klas 0 – I, nauczyciel wychowania fizycznego;

5. mgr Bogusława Uszyńska - wychowawca klas II – III, nauczyciel informatyki;

6. mgr Anna Krawczyk – nauczyciel religii;

7. Paweł Górkowski – nauczyciel języka angielskiego.

Uczniowie mają możliwość uczestniczenia w dodatkowych zajęciach z języka angielskiego, informatyki, matematyki i języka polskiego organizowanych w ramach projektu „Nowe horyzonty”. Ponadto wyjeżdżają na bezpłatne wycieczki do stolicy i na basen. Klasa szósta w ramach rządowego programu „Wycieczki do miejsc historycznych” wspólnie z szóstoklasistami z terenu całej gminy odbyła bezpłatną trzydniową wycieczkę „Do źródeł Państwa Polskiego”. Już od klasy pierwszej uczniowie uczęszczają na lekcje języka angielskiego i uczestniczą w edukacji informatycznej w nowoczesnej sali komputerowej.

W harmonogram uroczystości szkolnych na stałe wpisały się: ślubowanie klasy pierwszej, święto pieczonego ziemniaka, andrzejki, wigilia szkolna, choinka noworoczna, Święto Babci i Dziadka, pierwszy dzień wiosny, Dzień Matki, Dzień Dziecka. Większość z nich odbywa się przy współudziale rodziców, którzy chętnie angażują się w życie szkoły.

Absolwenci naszej szkoły przechodząc kolejne etapy kształcenia odnoszą sukcesy edukacyjne a w następnie zawodowe, jako adwokaci, lekarze, farmaceuci, inżynierowie, nauczyciele.

Szkoła położona jest na pograniczu Mazowsza i Podlasia na terenie „zielonych płuc Polski”, nad rzeczką Pukawką. Wokół niej rozciąga się krajobraz równinny, urozmaicony piękną zielenią lasów mieszanych i łąk. Dobrze przygotowana, doświadczona kadra oraz położenie szkoły mają korzystny wpływ na prawidłowy rozwój fizyczny i umysłowy uczęszczających do niej uczniów oraz ich bezpieczeństwo.