Click on any image in images menu.
Menu
BIP
15 maja 2014

Gruzińscy przyjaciele w „Edukatorze”

„Najpiękniejsze przyjaźnie istnieją między ludźmi,
Którzy wiele od drugich oczekują
ale nigdy niczego nie żądają”

W dniach 11-17 maja b.r. wizytę studyjną w naszym regionie odbywa 12 osobowa grupa Gruzinów, którzy chcą zmieniać oświatę w swoim kraju Naszymi gośćmi są przedstawiciele Ministerstwa Oświaty Gruzji, Ministerstwa Edukacji uchodźczego rządu Abchazji, organizacji pozarządowej Civitas Georgica, oraz samorządowcy i dyrektorzy szkół z regionów: Mingrelia, Shida Kartli i Kachetia.
Wizyta odbywa się w związku z realizacją projektu „Centra Gotowości Szkolnej w Gruzji” Celem tego międzynarodowego projektu, finansowanego przez polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych jest przekazanie polskich doświadczeń z zakresu organizacji i prowadzenia edukacji przedszkolnej Realizatorami partnerskiego przedsięwzięcia ze strony polskiej jest Stowarzyszenie „Edukator” i Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Łomży, a ze strony gruzińskiej – Stowarzyszenie Civitas Georgika. Bardzo wymiernym efektem realizowanego aktualnie projektu będzie utworzenie od 1 września 2014 roku 16 oddziałów przedszkolnych przy gruzińskich szkołach.  W poniedziałek, 12 maja b.r. gruzińscy goście odwiedzili Niepubliczne Przedszkole „Mały Artysta” w Łomży, gdzie spotkali się z członkami Zarządu Stowarzyszenia ,,Edukator” oraz z Dyrekcją i Pracownikami Przedszkola. W programie pobytu gości w naszej placówce były m.in. obserwacja zajęć przedszkolaków, zwiedzanie Przedszkolnego Ośrodka Wsparcia i Rehabilitacji Dzieci Niepełnosprawnych oraz zapoznanie się z działaniami na rzecz dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Wielkie zainteresowanie wzbudziła prezentacja obrazująca główne obszary działań ,,Edukatora” oraz rezultaty 15 – letniej pracy Stowarzyszenia dla dobra wspólnego.
Goście bardzo spontanicznie przekazywali nam słowa uznania za to, co potrafiliśmy osiągnąć i wypracować dla dobra przedszkolaków. W trakcie rozmów odpowiedziano na liczne pytania dotyczące funkcjonowania oddziałów przedszkolnych w placówkach „Edukatora” , realizowanych programów oraz metod i form pracy z dziećmi, w wieku przedszkolnym.
W najbliższy piątek t.j.16 maja gruzińscy Goście odwiedzą dwie nasze szkoły wiejskie w Konopkach Pokrzywnicy gm. Zawady i w Laskowcu gm. Trzcianne. Poznają tam pracę zarówno oddziałów przedszkolnych jak i punktów wychowania przedszkolnego. Warto podkreślić, ze efektem siedmioletniej współpracy projektowej Edukatora , realizowanej w Gruzji jest utworzenie w rożnych regionach tego kraju 124 tzw. alternatywnych ośrodków edukacji przedszkolnej. na wsi. W pracy dydaktycznej wychowawczej i opiekuńczej z dziećmi są tam wykorzystywane doświadczenia, wypracowane przez oddziały przedszkolne, funkcjonujące od lat przy wszystkich szkołach „Edukatora.”
Debata na temat znaczenia wychowania przedszkolnego dla dalszej edukacji dziecka została zainspirowana w Gruzji przez Stowarzyszenie Civitas Georgika , które od 7 lat współpracuje z „Edukatorem.” i przenosi nasze doświadczenia do gruzińskich środowisk oświatowych.
Autorkami projektów gruzińskich i ambasadorkami „Edukatora”. w Gruzji są wyjątkowe osoby, Panie Marzena Rafalska i  Jolanta Šimon.
                           GRATULUJEMY I DZIĘKUJEMY!

Gościom życzymy miłego pobytu i niezapomnianych wrażeń!

Barbara Kuczałek, Mikołaj Jednacz

 

 Projekt współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy
rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

polska_pomoc_logo-sm

  • Udostępnij na facebook'u.

Załączniki

Brak załączników.

Click on any image in images menu.

Galeria